vuelve

Detalle de la noticia

Imatge 3769662

Francesca Hernández, de l'IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà d'Eivissa, guanya el Premi a la Millor Història de les Illes Balears en l'11a edició del concurs literari Ficcions

Dels 494 participants de les Illes Balears, el segon premi ha estat per al guanyador de Mallorca, Carlos Burguera, del Col·legi Sant Antoni Abat de Son Ferriol, i el tercer premi, per a Paula Nicole Velasco Galapon i Laura Valentina Álvarez Vásquez, del Col·legi Concertat Sant Josep de Maó

L’acte de lliurament de premis del conjunt les Illes Balears del concurs literari Ficcions ha tingut lloc avui a la sala d’actes del Port de Pollença on també s’ha fet entrega abans dels premis de Mallorca. L’esdeveniment ha comptat amb la presència de la directora general de Política Lingüística del Govern de les Illes Balears, Marta Fuxà; del batle de Pollença, Miquel Àngel March; i Josep Ritort, secretari general de l’Associació de Mitjans d’Informació i Comunicació (AMIC), entitat responsable de la iniciativa.
 
Francesca Hernández, de l’IES Sant Agustí des Vedrà, ha rebut el Primer Premi de les Illes Balears en l’11a edició del concurs amb la història presentada sota el pseudònim saturnjdr.  Amb aquest reconeixement, la guanyadora assistirà al lliurament de premis del CaixaForum de Barcelona, el proper 21 de maig, on opta a ser guardonada amb el Primer Premi de l’11a edició Ficcions 2019. El jurat ha considerat que, el relat anomenat com “Justícia” és la Millor Història de les Illes Balears “per una delicada immersió en el món sòrdid de la prostitució i els límits de la condició humana, però des d’una mirada clara, neta, amb esperança alhora que freda i serena”.
 
El premi a la Segona Millor Història de les Illes Balears ha estat per a Carlos Burguera, sota el pseudònim Mallorca-eterna, del Col·legi Sant Antoni Abat de Son Ferriol, pel seu relat “Psicologia per papallones”, que el jurat ha qualificat com “un relat que desenvolupa una acció màgica, claustrofòbica i tensa al mateix temps, a través de la visió d’un narrador omniscient que combina amb la visió claustrofòbica d’un psicòleg carregat de secrets i la fresca innocència de la seva jove ajudant”.
 
Per últim, la Tercera Millor Història de les Illes Balears ha estat per al grup Pollastre & Fusta, format per Paula Nicole Velasco Galapon i Laura Valentina Álvarez Vásquez, del Col·legi Concertat Sant Josep de Maó, amb el seu relat “Desaparició en Tokio”. El jurat l’ha considerat com “un text original que situa l’escena a paisatges japonesos, distants i llunyans. Un relat, imaginatiu i ben escrit, que atrapa el lector des de la primera línia”.
 
Respecte dels premis al professorat, Sònia Alarcón, de l’IES Sant Agustí (Eivissa), ha guanyat el premi de Millor Professora de les Illes Balears.
 
Participació Illes Balears
 
Aquesta 11a edició va tancar el passat 24 de març amb una participació rècord de 3.801 participants d’entre 14 i 18 anys d’arreu de Catalunya (2.723), País Valencià (584 alumnes) i Illes Balears (494 alumnes) provinents de 306 centres educatius diferents. Aquestes xifres suposen un rècord absolut en la història del concurs, ja que s’ha incrementat en més d’un 6% la xifra de participació respecte de la desena edició.
 
 A Mallorca la participació d’aquesta edició de Ficcions ha arribat als 197 alumnes de 20 centres educatius i d’aquests, 12 grups formats per 19 joves han aconseguit arribar a la final.

A Eivissa, la participació en aquesta edició de Ficcions ha arribat als 186 alumnes de 4 centres educatius i d’aquests, 16 grups formats per 23 joves han aconseguit arribar a la final.
 
A Menorca, la participació en aquesta edició de Ficcions ha arribat als 111 alumnes de 5 centres educatius i d’aquests, 9 grups formats per 12 joves han aconseguit arribar a la final.

Premis Mallorca

Abans del lliurament del premis del conjunt de totes les Illes Balears s'han lliurat els premis de Mallorca. A més de la història de Carlos Burguera, del Col·legi Sant Antoni Abat de Son Ferriol, que ha estat premiada amb el Premi a la Millor Història de Mallorca, el segon premi ha estat per Yasmina Mahsis Hany, de l’IES Santa Margalida, sota el pseudònim Soldat Literari, amb el seu relat “Accipio oment”, que el jurat ha qualificat com “Un text inquietant i pertorbador que serpenteja entre la realitat i el somni d’una persona en estat de coma. Molt bona utilització de les paraules per descriure l’amor, l’odi, la mort i la vida. La combinació perfecte entre la realitat i la més pura imaginació”.
 
D’altra banda, entre el professorat més motivador de les Illes Balears han quedat com a finalistes a Mallorca: Catalina Femenies, de l’IES Guillem Cifre de Colonya de Pollença.

Ficcions

El concurs Ficcions, l’aventura de crear històries és una iniciativa de l’Associació de Mitjans d’Informació i Comunicació (AMIC) per promoure la lectura i l’escriptura en català entre els joves dels territoris de parla catalana. Representa a més de 350 publicacions en paper i digitals fortament arrelades arreu del nostre territori.
 
Ficcions compta amb el suport del Govern de les Illes Balears, a través de la Conselleria de Cultura, Participació i Esports mitjançant la Direcció General de Política Lingüística, que des de 2016 es fa càrrec dels obsequis que reben els finalistes de les Illes Balears.
 
Illes Balears
 
  • Primer premi Illes Balears: Grup saturnjdr, de l’IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà (Eivissa)
  • Segon premi Illes Balears: Grup Mallorca-eterna, del Col·legi Sant Antoni Abat - Son Ferriol (Mallorca)
  • Tercer premi Illes Balears: Grup Pollastre & Fusta, del Col·legi Sant Josep – Maó. (Menorca) 

Per Illes
 
Mallorca: participació 197 alumnes de 10 centres educatius.
 
  • Primer premi Mallorca i Segona Millor Història de les Illes Balears: Grup Mallorca-eterna, del Col·legi Sant Antoni Abat - Son Ferriol
  • Segon premi Mallorca: Grup Soldat_Literari, de l’ IES Santa Margalida
 
  • Finalistes d’honor:
  • Grup Lidia i Pau, de l’ IES Joan Maria Thomàs – Palma
  • Grup lydiamiryam, del Col·legi Sant Josep Obrer – Palma
  • Grup magabo, de l’IES Porreres
  • Grup marina_ap, del Col·legi Sant Josep Obrer – Palma
  • Grup Miquela, de l’IES Felanitx
  • Grup Omega, de IES Guillem Cifre de Colonya – Pollença
  • Grup sedileg_snam, de l’IES Porreres
  • Grup Sol i Lluna, de l’ IES Joan Maria Thomàs – Palma
  • Grup Tres i no res, del Col·legi La Purísima - Sa Vileta
  • Grup upower, de IES Guillem Cifre de Colonya – Pollença
 
 
Eivissa: participació 186 alumnes de 4 centres educatius.
 
Llistat de finalistes d’Eivissa (23 finalistes / 16 grups):
 
  • Primer premi Eivissa i Millor Història de les Illes Balears: Grup saturnjdr, de l’IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Segon premi Eivissa: Grup daia, de l’IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Finalistes d’honor:
 
  • Grup Anakardo, del Col·legi Mestral - Eivissa
  • Grup andrea_soriano24, de l’IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Grup Chaini con capucha:v, de l’IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Grup ibzjani7, de l’IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Grup inest.d, del Col·legi Mestral - Eivissa
  • Grup Lorsenna, del Col·legi Mestral - Eivissa
  • Grup neusriangel, de l’ IES Sa Colomina - Eivissa
  • Grup Participant 0603, de IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Grup Pauap, de IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Grup rosaturrodriguez, de IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Grup Selene, de IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Grup Sentiments en paper, de IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Grup Sweetie, de IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
  • Grup vicanal, de IES Sant Agustí de Sant Agustí des Vedrà
 
Menorca: participació 111 alumnes de 5 centres educatius.
 
Llistat de finalistes de Menorca (12 finalistes / 9 grups):
 
  • Primer premi Menorca i Tercera Millor Història de les Illes Balears: Grup Pollastre & Fusta, del Col·legi Sant Josep – Maó.
  • Segon premi Menorca: Grup irene riudavets, de l’IES Josep Miquel Guàrdia – Alaior.
 
  • Finalistes d’honor:
 
  • Grup cristinagrande, de l’IES Josep Miquel Guàrdia – Alaior.
  • Grup Maria Mascaró, de l’IES Josep Miquel Guàrdia – Alaior.
  • Grup mariaina, de l’IES Josep Miquel Guàrdia – Alaior.
  • Grup martaestacio, de l’IES Josep Miquel Guàrdia – Alaior.
  • Grup Noah Follet, de l’IES Josep Miquel Guàrdia – Alaior.
  • Grup Olives, de l’IES Josep Miquel Guàrdia – Alaior.
  • Grup xelolazaro, de l’IES Josep Miquel Guàrdia – Alaior.